09120697076

عکاس مستند اغلب بر یک عنوان یا داستان در طول یک دوره زمانی، فوکوس می‌کند و سپس مجموعه‌ای از تصاویر درباره آن عنوان را نشر می‌دهد. از این منظر می‌توان آن را با روزنامه‌نگاری که تنها به رویدادهای واقعی به طور لحظه‌ای توجه دارد تفاوت قائل شد. اما چرا بیشتر تصاویر مستند، کلکسیونی هستند؟

زیرا یک عکس برای نشان دادن یک داستان یا حقیقت به خودی خود کافی نیست. مخصوصاً اینکه بررسی زوایای مختلف یک عنوان و عکاسی از آن هم می‌تواند به زمان زیادی نیاز داشته باشد. به همین دلیل است که کلکسیونی از عکس‌ها می‌توانند یک داستان کامل را روایت کنند و دقیقاً بازگو‌کننده مشکل باشند.

عکاسی مستند اجتماعی

عکاسی مستند اجتماعی یکی ازگونه‌های زیرمجموعه عکاسی مستند است که به طور عمومی به عنوان ابزاری جهت مستندسازی رویداد‌های مهم تاریخی، بهره می‌گیرد. این رویدادها می‌تواند جنگ‌ها یا رویدادهای سیاسی را شامل شوند. به واقع، زمانی که عکس‌ها و مستندهای تولید شده مرتبط با مفاهیم اجتماعی یا محیطی باشند، به آن عکاسی اجتماعی گفته می‌شود.

در این وضعیت عکاس، مستندهای اجتماعی را جهت نشان دادن هر گونه نابرابری و بی‌عدالتی در جامعه می‌داند. وی به تشریح منتقدانه از این دست مسائل و روش برخورد اشخاص با آن‌ها می‌پردازد و سپس با دفاعیات خود از آن دسته از افراد و جوامع، تلاش دارد تا توجه مخاطبان را به موضوع خود سوق دهد.

انواع عکاسی مستند

معرفی هنر عکاسی شاخه های زیادی دارد زیرا می‌تواند عناوین مختلفی را برای عکاسی مستند تعریف نمود. بعضی از این عناوین را در زیر می‌آوریم.

 • عکاسی اجتماعی
 • عکاسی روستایی
 • عکاسی سیاسی
 • عکاسی شهری
 • عکاسی معماری
 • عکاسی ورزشی
 • عکاسی حیات وحش
 • عکاسی خیابانی
 • عکاسی هنری
 • عکاسی طبیعت
 • عکاسی خبری
 • عکاسی عروسی
 • عکاسی از مشاغل
 • عکاسی بازار
 • عکاسی پرتره مستند

 

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی به معنای ثبت زندگی روزانه افراد به شکل تک تصویر و واضح است. این نوع عکاسی نه تنها در خیابان‌ها بلکه در مترو، بازار و هر مکان عمومی دیگری قابل رخ دادن است. از زاویه نگاه برخی از افراد، عکاسی خیابانی، سبکی مرتبط با فضای شهری می‌باشد. ولی هر تصویری در شهر را نمی‌توان عکاسی خیابانی نامید زیرا در خیابان‌ها می‌توان عکاسی مستند نیز گرفت. بنابراین بین عکاسی مستند و خیابانی، فرق‌هایی وجود دارد.

فرق بین عکاسی خیابانی و مستند

 

از تفاوت‌های اساسی میان عکاسی خیابانی و مستند این است که عکاسی خیابانی را می‌توان در یک لحظه از زمان بدون هیچ برنامه‌ریزی از قبل انجام داد. این در حالی است که عکاسی مستند تنها در برگیرنده یک موضوع اصلی است. همچنین در عکاسی خیابانی آزادی عمل بیشتری برای به تصویر کشیدن هر چه بیشتر هنر وجود دارد.

ضمناً عکاسی مستند می‌تواند در هر مکانی که موضوع اصلی، محوریت یابد رخ دهد ولی در عکاسی خیابانی، صحنه می‌تواند در ترکیب‌بندی، ایفای نقش کند. بدین‌معنا که در عکاسی مستند، محوریت تعیین کننده، صحنه است. این در حالی است که در عکاسی خیابانی، صحنه یا همان محیط، خود موضوع است.

نکته جالبی که وجود دارد این است که عکس‌های خیابانی بر اثر گذشت زمان، در لباس عکس‌های مستند خود‌نمایی می‌کنند. چون نگاهی مختصر به صحنه‌هایی از قدیم دارند و تکه‌هایی از تاریخ اجتماعی را به رخ می‌کشند.

 

فرق عکاسی مستند و خبری

تفاوت بین عکاسی مستند و خبری را در هدف و استایل آن‌ها می‌توان پایه‌ریزی کرد. عکاسی خبری تنها به یک داستان یا اتفاق خبری بسنده می‌کند ولی عکس‌های مستند در طول یک دوره زمانی و به شکل مجموعه‌ای جهت فهمیدن موضوع مهم به ثبت می‌رسند.

عکس‌های عکاسی خبری را فتوژورنالیسم می‌گویند. این نوع عکس‌ها تنها بر نزاع مخاطبان در زمانی کوتاه‌مدت تمرکز دارند. آن‌ها تنها در روزنامه‌ها و کانال‌های تلویزیونی نشر می‌یابند که تاریخ منقضی شدن دارند. ولی عکس‌های عکاسی مستند جهت مطالعه در طولانی‌مدت و برای استفاده‌های بعدتر نگهداری و ثبت می‌شوند. این تصاویر به معنی واقعی کلمه، بازگو کننده تاریخ هستند.

 

آموزش عکاسی مستند

یادگیری عکاسی مستند اصلاً سخت نیست؛ تنها احتیاج به برنامه‌ریزی مدون و با دقت زیاد دارد. برای آن‌که کارتان را راحت‌تر شروع نمایید، لازم است تا مراحل زیر را طی کنید:

 • موضوع عکاسی مستند را انتخاب نمایید:

نخستین گام در یادگیری عکاسی مستند این است که بدانید کدام موضوع می‌تواند برای شما ایده آل باشد. ممکن است در ابتدای امر، انتخاب کردن یک موضوع کار دشواری به نظر برسد. البته این در صورتی است که تازه مشغول یاد‌گیری شده‌اید.

بهترین موضوع می‌تواند همان موضوعی باشد که از پیش ذهن شما را برانگیخته و شما را علاقه‌مند کرده است. علی‌الخصوص چنانچه اطلاعاتی درباره این موضوع دارید کارتان بسیار سهل‌تر است زیرا به طور قطع، اطلاعاتتان آسان‌تر و تکمیل‌تر از جمع کردن اطلاعات از صفر است.

 • در مورد موضوع خود به تحقیق بپردازید:

عکاسان خبره در پروژه‌های مستند، به طور تصادفی به یک موضوع خاص ورود پیدا نمی‌کنند؛ بلکه همواره موضوعی که به آن‌ها نزدیک‌تر است یا به آن علاقه خاصی دارند را بر می‌گزینند و سپس در مورد آن با دقت زیاد به تحقیق می‌پردازند. چنانچه به درک موضوعات به خوبی دست نیابید، نمی‌توانید به خوبی از پس گرفتن عکس‌هایی برآیید که مفهوم خود را به مردم انتقال می‌دهند.

ضمنا شما به عنوان یک عکاس اجتماعی بایستی دقیقاً در ذهن خود موضوعی که می‌خواهید در مورد آن مردم را آگاه سازید، ترسیم کنید. لازم است تا مخاطب با دیدن تصاویر شما دانش خود را درباره چه چیزی افزایش دهد؟ همچنین شما قصد دارید تا این عکس‌ها، چه تغییری را ایجاد نمایند؟ برای پیدا کردن جواب این سوالات لازم است تا به اندازه کافی تحقیق نمایید.

 • برای شروع پروژه عکاسی، برنامه‌ریزی کنید:

لازم است تا در یادگیری عکاسی مستند، یک برنامه‌ریزی مدون و جامع برای جهت دادن به افکارتان داشته باشید. حتماً لازم است تا از پروژه مد نظر و خلاصه‌ی کاری که قصد انجام آن را دارید، یادداشت‌هایی مکتوب کنید تا دقیقاً مسیر کاریتان مشخص شود. داشتن این برنامه دقیق و یادداشت‌برداری‌ها، باعث می‌شود تا شما بر روی کار خود به خوبی متمرکز شوید.

سوالات پر تکرار کاربران درباره استودیو فیلم در شیراز

بهترین ساعت برای عکاسی کودک چه زمانی است؟

بهتر است ساعتی را برای عکاسی از کودکمان انتخاب کنیم که فرزندمان استراحت کافی کرده باشد، ترجیحا خواب کافی داشته و حسابی سر حال باشد. همچنین عکاسی در نو طبیعی روز بسیار جلوه عکس را بیشتر می کند.

عکاس خوب چه مهارت‌هایی دارد؟

خلاقیت و دید هنری، مهارت‌های مختلف فنی و عملی در عکاسی، مهارت‌های ارتباطی خوب، شم تجاری و توانایی بازاریابی، صبور بودن، داشتن تمرکز و دقت، توجه به جزئیات، داشتن سرعت عمل، شناخت آخرین پیشرفت‌ها و جدیدترین فناوری های حوزه عکسبرداری، توانایی استفاده از نرم افزارهای مرتبط با عکاسی و ... جزو مهمترین مهارت های یک عکاس خوب می باشد.

برای عکاسی بارداری چه وسایلی باید به همراه داشت؟

 • تصاویر سونوگرافی
 • پاپوش
 • لباس 
 • وسایل جذاب سیسمونی که خودتان هم خیلی دوستشان دارید.

حداقل چند عکس میتوان در آتلیه گرفت؟

بصورت معمول محدودیتی در تعداد عکس نیست ولی باید با آتلیه مورد نظر خود مشورت نمایید و اطلاعات لازم را از آنها بگیرید.

لوازم مورد نیاز عکاسی کودکان تا ۶ ماهه چیست؟

برای این سن لوازم خاصی مورد نیاز نیست و این بستگی به سلیقه شما دارد که بخواهید با لباس یا اسباب بازی خاصی عکس گرفته شود. علاوه بر این برای احتیاط بیشتر میتوانید این وسایل را به همراه داشته باشید: پتوی نوزاد، چند عدد پوشک و اسباب بازی مورد علاقه

لوازم مورد نیاز عکاسی کودکان ۷ ماهه تا ۳ساله چیست؟

چون در این سن کودکان  توانایی نشستن را خواهند داشت به همراه داشتن چندین دست لباس مانند لباس اسپرت، لباس رسمی، لباس ورزشی و … چندین جفت کفش متناسب با لباس ها خالی از لطف نیست.

لوازم مورد نیاز عکاسی کودک ۳ ساله به بالا چیست؟

به همراه داشتن چندین چفت کفش به همراه لباس های مختلف رسمی تا ورزشی میتواند گزینه خوبی باشد و همچنین در صورتی که کودک به هنر سا سرگرمی خاصی علاقه دارد به همراه داشتن لوازم آن نیست میتواند جالب باشد مثل آلات موسیقی یا لوازم نقاشی و ...

این مطالب را از دست ندهید

چرا استودیو عکاسی دولتشاه

به دلیل تنوع بسیار بالا در منوها ، در این بخش فقط به ذکر چند مورد از خدمات اشاره می شود استودیو عکاسی دولتشاه مجهز به اتاق تدوین و گرافیک در داخل مجموعه و توسط بانوان حرفه ای جهت خارج نشدن عکس و فیلم برای امنیت بیشتر پرسنل ثابت جهت تصویر برداری و تدوین و مدیریت برنامه زمان بندی منظم با تجربه ای بیش از ۷۰۰ پروژه تصویر برداری با دوربین های 4k , XDCAM , FULLHD با نسخه Bluray ساخت کلیپ های خاص در داخل و خارج از کشور جهت مراسم عروسی ، موزیک ویدئو و... با گروه کاملاً حرفه ای - طراحی لباس مرتبط با نوع سناریوی انتخاب شده جهت کلیپ - تصویر برداری با استفاده از: کرین , پروجیپ , هلی کوپتر (هلی شات), ریل , استیدی کم , مووی کم و غیره - اجرای رایگان کلیپ پروجکشن - میکس و تدوین با استفاده از جدید ترین نرم افزارها - دارای دو آتلیه عکاسی عروس اختصاصی و عمارت عروس - چندین باغ اختصاصی عروس و داماد - عکاسی حرفه ای توسط بهترین عکاس و نور پرداز خانم -دارای دکورهای متنوع جهت آتلیه عکاسی اسپرت و تفاوت عکسهای اسپرت با آلبوم عروسی - عکاس خانم جهت عکاسی بارداری و نوزاد در محیطی ایمن - گروه حرفه ای و با تجربه جهت عکاسی کودک در آتلیه اختصاصی کودک - تحویل آرشیو عکس ادیت شده تحویل آرشیو فیلم اصلی مادر - انواع آلبوم دیجیتال با صحافی دست

اطلاعات تماس

آدرس: شیراز ،مجتمع خلیج فارس، تجاری3 ، جنب شهربازی، پلاک۳۴۷۵

موبایل : 09120697076