09120697076

همانطور که می‌دانید  نور برای عکاسی  بسیار اهمیت دارد. حال اگر قصد عکاسی در شب را داشته باشیم باید چکار کنیم؟ هر فردی که هنری هم نباشد، گرفتن عکس خصوصاً در شب برای او لذت بخش خواهد بود؛ حال چه از مناظر باشد چه از یک شخص دیگر. در این مقاله می‌خواهیم شما را با  اصول عکاسی  در شب و تکنیک‌های آن آشنا نماییم، امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

عکاسی در شب برای افراد مبتدی می‌تواند امری بسیار چالش برانگیز و سخت باشد اما با مطالعه مطالبی که به شما آموزش خواهیم داد و نکات مهمی که مطرح می‌کنیم قادر خواهید بود عکس‌های حرفه‌ای و خاطره‌انگیز ثبت کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی در شب

دوربین

برای عکاسی در شب صرفاً نیاز به دوربین و وسایل گران قیمتی نیاز ندارید. دوربین‌های DSRL قابلیت کاملی برای گرفتن عکاسی در نور کم را دارا می‌باشند. حتی با ارزان‌ترین و ابتدایی‌ترین این دوربین‌ها هم می‌توان عکاسی مناسبی در شب داشت.

سه پایه محکم

قبل از اقدام به عکاسی در شب، نیاز به یک سه پایه محکم دارید. برای گرفتن عکس در شب دوربین شما باید همیشه ثابت باشد. سطح سه پایه خود را طوری تنظیم کنید که سه پایه شما مستقیم باشد. افق مجازی دوربین خود را روشن کنید تا مطمئن شوید که وسایل شما هم‌سطح هستند.

مینی سه پایه

گاهی اوقات نقاط مناسب برای عکاسی در شب به صورتی است که نمی‌توان از سه پایه معمولی استفاده کرد. بنابراین می‌توان با تهیه یک مینی سه پایه از این نقاط عکس‌های حرفه‌ای در شب گرفت.

تنطیمات لازم برای عکاسی در شب

برخی از این تنظیمات می‌تواند شامل موارد زیر باشد که در ادامه به توضیح هرکدام از آنها می‌پردازیم:

  • ISO
  • دیافراگم
  • سرعت شاتر و…

استفاده از ISO کم

استفاده از ISO بالا در عکاسی شبانه به دلیل حساسیت بالایی که دارد مناسب است اما باعث افزایش نویز در تصاویر می‌شود. اما دوربین‌های سطح بالای جدید به حدی پیشرفته هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا با تنظیمات ISO بسیار بالا (حداکثر ISO 3200 یا بیشتر) عکس‌های بدون نویز بگیرید.

اما با این حال به جهت عکاسی در شب برای اکثر دوربین‌ها با حساسیت به نور محدود، استفاده از ISO پایین‌تر، عملی‌ترین روش است.

برای شناخت محدودیت‌های سطح ISO دوربین در تصویری که قصد عکاسی از آن را دارید بهتر است تعدادی عکس برای تست کم نور با تنظیمات مختلف ISO بگیرید. سپس عکس‌ها را بررسی کنید. متوجه می‌شوید که در کدام سطح ISO، نویز بیشتری داشته‌اید. حال اگرISO 1600  قابل استفاده نبود، تنظیمات پایین‌تر را تست کنید.

به خاطر داشته باشید قدرت زیاد ISO در دوربین شما صرفاً به این معنی نیست که حتما باید از آن استفاده کنید.

اگر از یک سه پایه برای ثابت نگه‌داشتن دوربین استفاده می‌کنید، پایین نگه داشتن ISO کار بسیار عاقلانه‌ای است. به جای اینکه ISO را تنظیم کنید، از سرعت شاتر آهسته‌تر و دیافراگم‌های گسترده‌تر استفاده کنید. اصولاً ISO 400 یا 800 و یا حتی 1600 برای عکاسی در شب در اکثر شرایط کافیست.

فوکوس دستی بهتر از فوکوس اتوماتیک

فوکوس دستی برای عکاسی در شب از فوکوس اتوماتیک بهتر عمل می‌کند. ضعف فوکوس اتوماتیک برای عکاسی در شب، جایی مشخص می‌شود که دوربین شما به دلیل تاریک بودن، دائم در حال تلاش برای تنظیم فوکوس است. استفاده از فوکوس دستی این امکان را فراهم می‌کند که دوربین به طور تصادفی روی بخش خاصی از صحنه متمرکز نشود.

فوکوس دستی خود را در حالت بی‌نهایت (∞) قرار دهید. حالت Live View را روشن کنید و با استفاده از دکمه زوم، موضوعی را که می‌خواهید در کانون توجه خود قرار دهید، بزرگنمایی کنید و سپس تنظیم کنید تا کاملاً مشخص شود.

در زمان عکس‌برداری شبانه، فوکوس خودکار را روشن نکنید. با روشن کردن فوکوس اتوماتیک، دوربین تمام تنظیمات دستی که انجام داده‌اید را نادیده می‌گیرد.

شاید برای انجام این تنظیمات کمی زمان نیاز باشد اما نتیجه آن، گرفتن عکس‌های با کیفیت در روشنایی کم است. هرچند که برای عاشقان عکاسی، صرف این زمان و انجام این تنظیمات بسیار شیرین خواهد بود.

استفاده از قابلیت RAW

ترجیح عکاسان، به دلایل مختلف از جمله اشغال فضای بسیار کم از حافظه و بارگذاری تصویر بدون تبدیل فرمت، استفاده از فرمت JPEG است. با این حال این فرمت از الگوریتم فشرده‌سازی بالایی برای تصاویر استفاده می‌کند. از طرفی در هنگام فیلم‌برداری صحنه‌هایی با دامنه پویایی بالا، مشکل ایجاد می‌کند.

بنابراین هنگام عکاسی در شب، فرمت تصاویر را روی RAW قرار دهید. این فرمت، فضای زیادی را روی کارت حافظه شما اشغال می‌کند و ویرایش تصاویر شما نیز باید بعد از آن انجام شوند اما تصاویر با کیفیت، حرفه‌ای و دلخواه خود را در شب ثبت می‌کنید.

RAW بهترین گزینه برای جلوگیری از نویز تصویر در شب است. برخلاف فرمت JPEG، فایل‌های RAW کیفیت خود بعد از پردازش تصویر را حفظ می‌کنند. همچنین بعد از ویرایش تصویر خود می‌توانید آن را به هر فرمت دیگری از جمله JPEG یا PNG تبدیل کنید.

تنظیم Bracketing

می‌توانید Bracketing خود را ببندید. در براکت دستی، دوربین را در حالت “اولویت دیافراگم” یا “اولویت سرعت” قرار دهید. حال یک عکس معمولی بگیرید. با استفاده از دکمه Exposure Compensation (دکمه‌ای با نماد +/-) در تصاویر بعدی، نور را تنظیم کنید.

می‌توان از تصاویر براکت برای ایجاد تصاویر HDR نیز استفاده کرد. این تکنیک به اینصورت است که با ترکیب چند تصویر (به وسیله یک ابزار ویرایش)، محدوده نوردهی را بازسازی می‌کند. با این کار، جزئیاتی که یک دوربین معمولی قادر به گرفتن آن نیست بازآفرینی می‌شود.

چگونگی تنظیم شاتر

برای عکاسی در شب از سوژه‌های متحرک مانند آتش، به اولویت شاتر بروید. در اینجا فقط سرعت شاتر را تنظیم کنید؛ دوربین به طور خودکار دیافراگم را انتخاب می‌کند.

در این حالت می‌توانید برای عکاسی در شب، نورهای چشمگیر و مناظر رویایی ایجاد کنید. همچنان گرفتن عکس‌های تست را فراموش نکنید که برای رسیدن به هدف مناسب، ضروری هستند.

برای گرفتن عکس‌های رنگارنگ در شب، دوربین را روی سرعت کم شاتر (از 1/30 به 30 ثانیه) تنظیم کنید.

نکته: هرچه سرعت شاتر کندتر باشد مسیرهای نوری طولانی‌تر می‌شوند. دیافراگم وسیع برای نورهای طولانی ضروری نیست. با استفاده از ترکیب سرعت شاتر بسیار آهسته و دیافراگم وسیع، یک تصویر بیش از حد بیان می‌شود.

شاید تعجب‌آور باشد که دوربین حتی در محیط‌هایی با نور کم، می‌تواند تا چه حد نور جمع کند. وقتی در حالت اولویت شاتر قرار دارید، به دیافراگم انتخاب شده دوربین خود دقت کنید؛ خواهید دید که می‌تواند به اندازه f/22 برای نوردهی کوتاه به مدت چند ثانیه داشته باشد.

تنظیم اولویت شاتر برای عکاسی از آسمان شب مناسب است. زمان قرار گرفتن در موقعیت معمولی برای عکاسی از ستاره‌ها بین 10 ثانیه تا 30 ثانیه است.

از آنجاییکه ستاره‌ها در آسمان در حرکت هستند اگر به اندازه کافی عکس خود را در معرض دید قرار دهید، دنباله‌های ستاره‌ها قابل مشاهده خواهد بود.

نکته: با استفاده از حالت Bulb Mode نیز می‌توانید مسیرهای ستاره‌ها را بدست آورید.

سوالات پر تکرار کاربران درباره استودیو فیلم در شیراز

بهترین ساعت برای عکاسی کودک چه زمانی است؟

بهتر است ساعتی را برای عکاسی از کودکمان انتخاب کنیم که فرزندمان استراحت کافی کرده باشد، ترجیحا خواب کافی داشته و حسابی سر حال باشد. همچنین عکاسی در نو طبیعی روز بسیار جلوه عکس را بیشتر می کند.

عکاس خوب چه مهارت‌هایی دارد؟

خلاقیت و دید هنری، مهارت‌های مختلف فنی و عملی در عکاسی، مهارت‌های ارتباطی خوب، شم تجاری و توانایی بازاریابی، صبور بودن، داشتن تمرکز و دقت، توجه به جزئیات، داشتن سرعت عمل، شناخت آخرین پیشرفت‌ها و جدیدترین فناوری های حوزه عکسبرداری، توانایی استفاده از نرم افزارهای مرتبط با عکاسی و ... جزو مهمترین مهارت های یک عکاس خوب می باشد.

برای عکاسی بارداری چه وسایلی باید به همراه داشت؟

  • تصاویر سونوگرافی
  • پاپوش
  • لباس 
  • وسایل جذاب سیسمونی که خودتان هم خیلی دوستشان دارید.

حداقل چند عکس میتوان در آتلیه گرفت؟

بصورت معمول محدودیتی در تعداد عکس نیست ولی باید با آتلیه مورد نظر خود مشورت نمایید و اطلاعات لازم را از آنها بگیرید.

لوازم مورد نیاز عکاسی کودکان تا ۶ ماهه چیست؟

برای این سن لوازم خاصی مورد نیاز نیست و این بستگی به سلیقه شما دارد که بخواهید با لباس یا اسباب بازی خاصی عکس گرفته شود. علاوه بر این برای احتیاط بیشتر میتوانید این وسایل را به همراه داشته باشید: پتوی نوزاد، چند عدد پوشک و اسباب بازی مورد علاقه

لوازم مورد نیاز عکاسی کودکان ۷ ماهه تا ۳ساله چیست؟

چون در این سن کودکان  توانایی نشستن را خواهند داشت به همراه داشتن چندین دست لباس مانند لباس اسپرت، لباس رسمی، لباس ورزشی و … چندین جفت کفش متناسب با لباس ها خالی از لطف نیست.

لوازم مورد نیاز عکاسی کودک ۳ ساله به بالا چیست؟

به همراه داشتن چندین چفت کفش به همراه لباس های مختلف رسمی تا ورزشی میتواند گزینه خوبی باشد و همچنین در صورتی که کودک به هنر سا سرگرمی خاصی علاقه دارد به همراه داشتن لوازم آن نیست میتواند جالب باشد مثل آلات موسیقی یا لوازم نقاشی و ...

این مطالب را از دست ندهید

چرا استودیو عکاسی دولتشاه

به دلیل تنوع بسیار بالا در منوها ، در این بخش فقط به ذکر چند مورد از خدمات اشاره می شود استودیو عکاسی دولتشاه مجهز به اتاق تدوین و گرافیک در داخل مجموعه و توسط بانوان حرفه ای جهت خارج نشدن عکس و فیلم برای امنیت بیشتر پرسنل ثابت جهت تصویر برداری و تدوین و مدیریت برنامه زمان بندی منظم با تجربه ای بیش از ۷۰۰ پروژه تصویر برداری با دوربین های 4k , XDCAM , FULLHD با نسخه Bluray ساخت کلیپ های خاص در داخل و خارج از کشور جهت مراسم عروسی ، موزیک ویدئو و... با گروه کاملاً حرفه ای - طراحی لباس مرتبط با نوع سناریوی انتخاب شده جهت کلیپ - تصویر برداری با استفاده از: کرین , پروجیپ , هلی کوپتر (هلی شات), ریل , استیدی کم , مووی کم و غیره - اجرای رایگان کلیپ پروجکشن - میکس و تدوین با استفاده از جدید ترین نرم افزارها - دارای دو آتلیه عکاسی عروس اختصاصی و عمارت عروس - چندین باغ اختصاصی عروس و داماد - عکاسی حرفه ای توسط بهترین عکاس و نور پرداز خانم -دارای دکورهای متنوع جهت آتلیه عکاسی اسپرت و تفاوت عکسهای اسپرت با آلبوم عروسی - عکاس خانم جهت عکاسی بارداری و نوزاد در محیطی ایمن - گروه حرفه ای و با تجربه جهت عکاسی کودک در آتلیه اختصاصی کودک - تحویل آرشیو عکس ادیت شده تحویل آرشیو فیلم اصلی مادر - انواع آلبوم دیجیتال با صحافی دست

اطلاعات تماس

آدرس: شیراز ،مجتمع خلیج فارس، تجاری3 ، جنب شهربازی، پلاک۳۴۷۵

موبایل : 09120697076